Nie tylko natura jest w stanie wykreować urocze, bardzo fotogeniczne zakątki. Argumentem na potwierdzenie tej tezy może być sztuczny zalew w gminie Podgórzyn, powstały pomiędzy Marczycami i Sosnówką. Zbiornik o powierzchni tafli wody 145-170 hektarów, powstawał w latach 1986-2001. Jedyny minus - jak na razie nie posiada infrastruktury i możliwości rekreacyjnych.
Niepozorny z zewnątrz, za to pełen skarbów w środku barokowy zabytek. Kaplicę poświęconą matce Maryi wzniesiono w 1719 r., jednak różne formy kultu - również niechrześcijańskie - na zboczu Grabowca, praktykowano już we wczesnym średniowieczu. A to dzięki cudownemu źródełku, którego woda ma zapewniać zdrowie i szczęście w miłości (trzeba z wodą w ustach okrążyć kaplicę 7 razy).
Pierwotnie barokowa rezydencja, wybudowana i urządzona zgodnie z życzeniem Carla Heinricha von Zierotina w 1667 roku. Po poważnym pożarze w 1768 r. odbudował ją Johann Nepomucen Lodron-Laterano, już w stylistyce klasycystycznej. W tym samym czasie powstał piękny park krajobrazowy. Aktualnie pałac w Miłkowie służy jako wygodny hotel i wykwintna restauracja.
Utworzono go z myślą o zebraniu i zachowaniu materiału wielu gatunków krzewów i drzew, kontroli stanu i jakości nasion oraz działalności edukacyjnej. Placówka - przynajmniej oceniając miarą ludzi, a nie entów - osiągnęła już pełnoletniość: powstała w 1996 roku. Leśny Bank Genów funkcjonuje na terenie Miłkowa, niewielkiej miejscowości pod Karpaczem.