Kościół NMP Gwiazdy Morza

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Pierwsza katolicka świątynia na terenie Świnoujścia, budowana od sierpnia 1895 roku do lipca 1896 r. Prace toczyły się według pomysłu Engelberta Seibertza z Berlina. Aż do zakończenia II Wojny Światowej w mieście nie powstała żadna nowa parafia rzymskokatolicka.

Kościół Najświętszej Maryi Panny Gwiazdy Morza zaprojektowano w stylu neogotyckim. Ze względów finansowych - budowę finansowali głównie wierni i różne fundacje, miejskie władze nie patrzyły przychylnym okiem na katolicką inicjatywę - wielu zamyślonych elementów i zdobień ostatecznie nie umieszczono w budowli.

Co nie znaczy, że świątynia pozbawiona jest estetycznie ciekawych fragmentów. Wyjątkową urodą wykazują się witraże - zwłaszcza te, które przetrwały wojnę. Wspaniale prezentują się także ołtarz - złocone ornamenty, płaskorzeźby przedstawiające aniołów - oraz ambona z wizerunkami ewangelistów.

Warto zwrócić uwagę także na stacje drogi krzyżowej, malowane na blachach bez ram. Z kolei nad drzwiami wejściowymi wzrok przyciąga mozaika przedstawiająca Matkę Bożą z Dzieciątkiem w łodzi na morzu, sterowanej przez dwójkę aniołów. Równie interesująco wyglądają dwie latarnie przed kościołem, przypominające drzewa życia.

Do tego wiele elementów wyposażenia i sprzętów (m.in. tabernakulum i chrzcielnica) zachowało się z przełomu XIX i XX wieku aż do dzisiaj. Na wyróżnienie zasługują 8-głosowe organy z 1903 r., wykonane przez szczecińskiego mistrza Gürnberga, zapewniające godną oprawę muzyczną nabożeństwom.

W 2001 r. przed wejściem przybito tablicę pamiątkową, poświęconą “Pomordowanym przez władze PRL w okresie trwania stanu wojennego w Polsce”.

Mini przewodnik

Sakralny zabytek z końcówki XIX w., pierwszy katolicki kościół w całym Świnoujściu. Architektonicznie budowla reprezentuje styl neogotycki. Do dziś zachowało się sporo elementów oryginalnego wyposażenia i kunsztownych dzieł sztuki. Będąc w kościele NMP Gwiazdy Morza warto zobaczyć drogę krzyżową, witraże, pełen ornamentów ołtarz i maryjną mozaikę nad wejściem.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja