Zabytkowe organy

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Nie każdy wie, że Sarbinowo posiada nie tylko piękny kościół, ale i przepiękne, zabytkowe kościelne organy.

Wkraczając w progi parafialnego kościoła p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, nie sposób nie zwrócić uwagi na monumentalne, zabytkowe organy z XIX w. Zostały one wykonane przez firmę CF Völkner - Dünnow, niestety nie można określić dziś jednoznacznie daty ich budowy, dlatego też do tej pory nie wiadomo, czy ich autorem był Christian, czy Paul.

W swojej pierwszej wersji, organy posiadały dwa manuały (czyli klawiatury ręczne),lecz niestety podczas remontu, który miał miejsce w 2005 roku, jeden z nich został usunięty. Obecnie, każdego roku w połowie wakacji, na tychże zabytkowych instrumentach odbywają się koncerty w ramach Festiwalu organizowanego przez Filharmonię Koszalińską, które niezmiennie przyciągają wielu miłośników tego rodzaju muzyki.

Mini przewodnik

Chlubą kościoła Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Sarbinowie są iście monumentalne organy. Wyprodukowane w XIX wieku i zainstalowane w świątyni przez cenioną w tamtym czasie firmę CF Völkner, oryginalnie miały dwie klawiatury - po renowacji w 2005 r. ostał się jeden manuał. Instrument intensywnie wykorzystywany jest w trakcie festiwalu muzyki organowej.

Galeria

Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (3)
chata rybacka
25.02.2016 23:15

Zauważyć ich nie można , ale można je usłyszeć bo są w części chóralnej kościoła / wejście w lewo i wyżej na prawo/ > W 2015 roku nastąpił proces przywracania wyglądu Kościoła / do czasów jego powstania / zaczęto odtwarzać go w/g wstępnego projektu / tj. balkony / co wzmocni jego konstrukcję . Poprzez usunięcie wewnętrznych balkonów, a pozostawienie tylko filarów - konstrukcja budynku została naruszona !

chata rybacka
25.02.2016 23:19

chyba nie jest z nimi tak źle , skoro Filharmonia koszalińska uwzględnia je w swoim programie !

krummhorn
5.05.2016 17:49

Z jednej strony, to miło, że ktoś popularyzuje zabytkowe organy w obecnym swiecie nieustajacej balangi, ale szkoda, że -nie będąc specjalistą- trochę się popisuje efektownymi a nietrafionymi sformułowaniami. Po pierwsze: są to organy zabytkowe, pięknie brzmiące, ale nie monumentalne:) Wręcz odwrotnie: to mały, ośmiogłosowy instrument o jednej klawiaturze ręcznej i jednej nożnej. Dla porównania: istotnie monumentalne w katedrze Oliwskiej, mają pięć klawiatur dla rąk, jedną dla nóg i...96 głosów. Po drugie: drugi manuał usunięto, ponieważ został on dobudowany później i nigdy nie funkcjonował należycie, o brzmieniu nie mówiąc. Teraz organy są w oryginalnej postaci i na pewno temu zabiegowi nie należy się określenie- "niestety", jak choćby ohydnej blaszako-sidingowej pizzerii, wzniesionej po drugiej stronie ulicy, vis a' vis głównego wejścia do kościoła. To straszydło psuje zarówno widok z schodów kościelnych na morze, jak i widok zabytkowego kościoła znad morza, co na starych widokówkach, było ozdobą Sarbinowa.

Dodaj komentarz
Lokalizacja