Schronisko na Polanie Chochołowskiej

  • Ocena
  • Dla dwojga
  • Dla dzieci
  • Dla dorosłych
  • Dla seniorów
Opis

Jedna z najlepszych baz wypadowych w Tatry Zachodnie – z naciskiem na ich słowacką część. Położone jest w Dolinie Chochołowskiej – najrozleglejszej w pasmie po polskiej stronie granicy. Jest to stylowy, masywny, znacznych rozmiarów budynek wybudowany z kamienia. Kubatura obiektu – 9543 metry sześcienne – czyni z niego największe schronisko w polskich Tatrach.

Schronisko wzniesiono na początku lat '50 XX wieku. Jan Paweł II przebywał tutaj w trakcie swojej drugiej pielgrzymki do Polski latem 1983 roku. Dla podkreślenia znaczenia wizyty papieża wmurowano pamiątkową tablicę i nadano mu jego aktualną nazwę. Dodatkowo w środku można oglądać figurkę, którą swego czasu Jan Paweł II podarował Lechowi Wałęsie.

Schronisko na Polanie Chochołowskiej oferuje tatrzańskim turystom 121 łóżek na nocleg. Kiedy wszystkie pokoje i sale – mogące przyjąć od 2 do 14 osób – są zajęte, można rozłożyć śpiwór/karimatę na podłodze. Tradycyjnie dla górskich schronisk, wrzątek dostanie każdy niezależnie od stanu portfela. Coś do zjedzenia wędrowcy przygotują sobie samodzielnie w kuchni turystycznej, gotowe posiłki można zamówić w bufecie. Łazienki pozwolą odświeżyć się po szczególnie forsownych wycieczkach. Działa również suszarnia na ubrania. Proste rozrywki w świetlicy pozwolą zrelaksować się po fizycznym wysiłku.

Schronisko im. Jana Pawła II ma stały dostęp do energii elektrycznej. Potrzeby w tym zakresie zaspokaja elektrownia wodna na Chochołowskim Potoku, wybudowana niedługo po otwarciu obiektu. W budynku istnieje możliwość zorganizowania szkoleń, spotkań i konferencji. Od czasu do czasu występują tutaj zespoły ludowe. Ze schroniska latem i zimą wyruszają zorganizowane wycieczki z przewodnikami, dojeżdżają tu też dorożki.

W trakcie sezonu zimowego obok schroniska uruchamiany jest składany wyciąg narciarski – dobry dla początkujących. Przez 365 dni w roku działa przechowalnia nart zjazdowych i biegówek. W pobliskiej dyżurce pełnią służbę ratownicy TOPR-u.


Mini przewodnik

Doskonały punkt bazowy do dłuższych wycieczek po zachodniej części Tatr, również tras po słowackiej stronie granicy. Stylowe schronisko, wybudowane na początku lat ‘50 XX stulecia, dysponuje 121 łóżkami dla gości, bufetem, łazienkami, suszarnią, składanym wyciągiem narciarskim i stałym dostępem do energii elektrycznej. Patronem placówki PTTK jest Jan Paweł II.


Opinie

Dodaj opinię
Ocena ogólna:
Dla dwojga:
Dla dzieci:
Dla dorosłych:
Dla seniorów:

Komentarze (0)
Dodaj komentarz
Lokalizacja