PKP proponuje kino w pociągu

Pójść do kina na nowy film jak człowiek, czy ściągać najnowsze hity filmowe z internetu jak “zaradny Janusz”? Statystki pokazują, że Polacy znacznie częściej wybierają drugą z wymienionych opcji. Od lat zjawisku piractwa przeciwstawia się Fundacja Legalna Kultura, która 3 września razem z PKP Intercity ruszyła z interesującą akcją “Kolej na kino z legalnych źródeł”.

Cały pomysł jest bardzo prosty: w dwóch pociągach kursujących po długich trasach do końca miesiąca funkcjonować będą specjalne wagony kinowe. Tam na ekranach, zamiast tradycyjnych informacji o kolejnych stacjach, nadchodzących promocjach w PKP Intercity czy spotów rozmaitych kampanii społecznych, wyświetlane będą pełnometrażowe filmy. Akcja “Kolej na kino z legalnych źródeł” ma póki co charakter przejściowy i potrwa do końca września.

W repertuarze kin pociągowych, układanym przez Fundację Legalna Kultura, znajdują się m.in. ostatnie filmy Woody’ego Allena (“Śmietanka Towarzyska”, “O północy w Paryżu” czy “Vicky Cristina Barcelona”),popularna komedia “Szef” wyreżyserowana przez Johna Favreu czy polskie “Carte Blanche” z bardzo mocną obsadą (Arkadiusz Jakubik, Andrzej Chyra). Kinowe wagony znajdą się w składach EIC Tatry, kursującym pomiędzy Warszawą a Zakopanem, a także w TLK Rataj łączącym stolicę kraju z Gdynią. Oczywiście okna będą posiadały specjalne zasłony, będzie też odpowiedni system udźwiękowienia. Ważna informacja dla pasażerów - liczba miejsc pozwalających na oglądanie filmów jest ograniczona, osoby chcące usiąść w wagonie kinowym muszą ten fakt zaznaczyć już w momencie kupna biletu. Czy to w kasie na dworcu, czy to przy rezerwacji internetowej na stronie PKP Intercity, czy to przy korzystaniu z mobilnych aplikacji.

Akcja “Kolej na kino z legalnych źródeł” ma dwa różne cele. Po pierwsze: zachęcić podróżnych do częstszego korzystania z pociągów. Jak informowało PKP Intercity, w 2016 roku ich pociągi przewiozły 38,5 miliona pasażerów - ponad 7 milionów klientów więcej niż w 2015 r. Z kolei Fundacja Legalna Kultura pragnie poszerzać społeczną świadomość (oraz wrażliwość) w kwestiach dotyczących dostępu do dzieł kultury drogami zgodnymi z prawem (i zwykłą, ludzką przyzwoitością),specyfiką prawa autorskiego oraz negatywnych konsekwencji powszechnie panoszącego się w Polsce piractwa.

Dodano: 2017-09-06 14:13:00

Komentarze (2)
MaThek
6.09.2017 16:02

Pociągowe kino w erze szybkiego mobilnego internetu i rosnących jak grzyby po deszczu serwisów VOD? Cóż, powodzenia i wszystkiego najlepszego dla PKP. Pomijając już fakt, że najpewniej jak wsiądzie się (albo i wysiądzie) na którejś ze stacji pośrednich, to nie ma wielkich szans na spokojne obejrzenie filmu od początku do końca. Może jakby puszczali to na jakimś naprawdę dużym ekranie, a nie niewielkim w sumie telewizorku... Zresztą całe to kino jakoś mi wizerunkowo nie współgra z ideą coraz szybszych przejazdów, jakie niby oferuje nasza kolej. A co do legalnej kultury - sprawa słuszna i godna pochwały, tyle że tak naprawdę jest z góry przegraną walką z wiatrakami. Dzisiaj jak słuchasz muzyki / oglądasz filmy / grasz w gry zgodnie z zasadami, to w Polsce odbierają cię jak ostatniego frajera.

Anonim
2.08.2019 08:34

Całkiem ciekawy pomysł, myślę, że ta akcja była udana. Niestety nie słyszałam o niej w czasie w którym wydarzenie było zaplanowane. Być może niebawem znów będzie "Kolej na kino z legalnych źródeł".

Dodaj komentarz